Czym zajmuje się psychiatra i kiedy warto się do niego udać?

Zaburzenia zdrowia psychicznego mogą wpłynąć na jakość życia niemal tak samo jak choroby fizyczne. Jeśli odczuwasz, że nie radzisz sobie samodzielnie ze swoją psychiką, skorzystaj z pomocy specjalisty, jakim jest psychiatra. Czym dokładnie zajmuje się ten lekarz, jakie schorzenia leczy i kiedy warto umówić wizytę? Wyjaśniamy.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce zaburzeń psychicznych. W przeciwieństwie do psychologa, który zajmuje się terapią i wsparciem psychologicznym, psychiatra może również wdrażać farmakoterapię. 

Do jego kompetencji należą m.in.:

  • diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, nerwice czy zaburzenia lękowe,
  • wdrażanie odpowiedniej farmakoterapii oraz jej monitorowanie i dostosowywanie,
  • kierowanie pacjenta na dodatkowe badania, np. psychologiczne czy neurologiczne,
  • współpraca z innymi specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, interniści, neurolodzy czy endokrynolodzy.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Często osoby zmagające się z problemami psychicznymi zwlekają z podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty, obawiając się stygmatyzacji lub bagatelizując swoje objawy. Jeśli czujesz opór przed wizytą u psychiatry, rozważ konsultację z psychologiem, który może podpowiedzieć, jak postępować dalej i skierować do odpowiednich specjalistów.

Sytuacje, w których może pomóc dobry psychiatra z Poznania, to na przykład:

  • przewlekłe uczucie smutku i depresji: apatia, smutek, brak chęci do życia i trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków;
  • zaburzenia lękowe i nerwice: nieustanne uczucie niepokoju, napady paniki, fobie, nadmierny stres;
  • objawy psychotyczne: halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia i mowy;
  • problemy ze snem: bezsenność, problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się, koszmary;
  • zaburzenia koncentracji i pamięci: trudności z koncentracją, zapominanie o ważnych sprawach, uczucie dezorientacji;
  • zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się;
  • myśli samobójcze lub autoagresja, samookaleczenia.

Psychiatra w Poznaniu prywatnie przyjmuje m.in. w poradniach zdrowia psychicznego, takich jak Klinika LMC. W wielu miejscach możliwe są także wizyty w ramach NFZ, jednak czas oczekiwania na konsultację bywa o wiele dłuższy.

CZYTAJ WIĘCEJ  Na czym polega przyczynowe leczenie niepłodności?

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Wiele osób obawia się pierwszej wizyty u psychiatry, niepotrzebnie! Konsultacja psychiatryczna, podobnie jak psychologiczna, przebiega w atmosferze zaufania i empatii. Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący objawów, historii chorób oraz stylu życia pacjenta. Może również zadać pytania dotyczące sytuacji rodzinnej, zawodowej czy problemów emocjonalnych.

W zależności od diagnozy psychiatra może zaproponować psychoterapię i/lub farmakoterapię. Jako lekarz medycyny psychiatra może nie tylko wystawiać recepty na leki, ale również skierować pacjenta na badania lub do innych specjalistów, by wykluczyć schorzenia natury fizycznej, np. choroby neurologiczne. Może zlecić np. EEG, tomografię komputerową czy badania hormonalne.

Jeśli szukasz szybkiej i skutecznej pomocy, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza psychiatry prywatnie. Nie zwlekaj z decyzją o wizycie – pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest kluczowe dla ogólnego dobrostanu i jakości życia.

Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *