Jaka kara może być zasądzona za posiadanie narkotyków?

Czy posiadanie narkotyków w Polsce jest całkowicie nielegalne? Z jaką kara może liczyć się osoba, która została złapana z tego typu środkami?

Posiadanie i zażywanie narkotyków – co jest nielegalne?

Zażywanie i posiadanie narkotyków to dwie różne kwestie. Samo zażywanie nie jest nielegalne – popełnienie czynu zabronionego pod wpływem to już inna rzecz, w takiej sytuacji zażywanie narkotyków może wpłynąć na zaostrzenie wymiaru kary. Z kolei posiadanie narkotyków (za wyłączeniem medycznej marihuany) jest w Polsce nielegalne. Nie jest istotne czy środki były posiadane na cele własne czy aby je odsprzedać.

Kara za posiadanie narkotyków

Kary za posiadanie narkotyków określone są w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Art. 63 brzmi: 

1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. 

3. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przepisy określają też kary za posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Warto w tym miejscu wyjaśnić kilka pojęć. Czym jest ilość nieznaczna, której posiadanie może skutkować umorzeniem postępowania? Przepisy dokładnie tego nie określają, jednak za ilość znaczną uważa się taką, która mogłaby posłużyć do odurzenia kilkudziesięciu osób. Sąd może, ale nie musi umorzyć postępowania, pod uwagę weźmie także takie kwestie jak stopień społecznej szkodliwości czynu, okoliczności jego popełnienia. Kolejnym pojęciem jest „wypadek mniejszej wagi”. Oznacza on posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, ale też posiadanie „miękkich” środków, na przykład marihuany. Te przesłanki przemawiają bowiem za tym, że środki nie miały być przeznaczone na sprzedaż.

Zatrzymanie z narkotykami

Jeśli zostanie się zatrzymanym z narkotykami, warto przede wszystkim skontaktować się z prawnikiem. Adwokat w sprawie karnej może być tu nieodzowny. Policja będzie chciała sprawdzić źródło pochodzenia środków, może nastąpić przeszukanie osoby a także na przykład jej mieszkania, samochodu. Ponadto, podjęte zostaną też testy, których celem ma być ustalenie nielegalności substancji. jej składu. Żeby skierować do sądu akt oskarżenia, organ musi dysponować kompletem informacji. Zatrzymanego a potem – oskarżonego na każdym etapie, także w postępowaniu przygotowawczym, reprezentować może prawnik. Znając okoliczności sprawy będzie w stanie wywalczyć jak najniższy wymiar kary dla swojego klienta, a może nawet doprowadzić do umorzenia postępowania. Przygotowuje go też na przykład do zeznawania przed sądem czy podpowie jakie dowody można zaprezentować broniąc się podczas sprawy. Warto postawić na absolutną szczerość z pełnomocnikiem – jeśli w czasie postępowania przed sądem zostanie on zaskoczony przez drugą stronę, spadną szanse wygrania sprawy.

Anna Kaczmarska
Anna Kaczmarska

Witajcie na moim blogu! Jestem prawniczką specjalizującą się w szeroko pojętej medycynie. Na moim blogu znajdziecie porady dotyczące prawnych aspektów operacji, zabiegów i innych sytuacji związanych ze zdrowiem. Piszcie do mnie, jeżeli macie pytania!

Artykuły: 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *