Detoksykacja narkotykowa to proces usuwania substancji psychoaktywnej z organizmu osoby uzależnionej. Ponieważ narkotyki wywierają wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki, skutki abstynencji również wpływają na jej sferę biologiczną, społeczną, moralną i psychologiczną, czego dowodem są odczuwane objawy odstawienia. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze dni po zaprzestaniu zażywania uzależniającej substancji.
Odstawienie narkotyków a zespół abstynencyjny
Kryzys odstawienia, zwany także zespołem abstynencyjnym, to reakcja ciała i umysłu na brak substancji, którą może być narkotyk. Występują wówczas objawy o cechach społecznych, biologicznych, psychologicznych i moralnych. Zespół abstynencyjny może powodować dyskomfort psychiczny, pobudzenie, agresję, depresję, a także dawać różne oznaki dyskomfortu fizycznego.
Moment, w którym rozpoczyna się taki kryzys, może być bardzo różny i zależy od kilku czynników, na przykład od rodzaju zażywanej wcześniej substancji lub nawyków konsumpcyjnych (częstotliwości brania i długości uzależnienia). Jednakże zwykle pojawia się po 6 do 24 godzinach od zaprzestania przyjmowania substancji, od której osoba jest uzależniona. Wtedy też poziom narkotyku we krwi spada i występuje „głód narkotykowy”, czyli potrzeba sięgnięcia po kolejną dawkę. Gdy tak się nie dzieje, organizm narkomana zaczyna walczyć, upominać się o coś, co otrzymywał regularnie i pojawiają się objawy odstawienia narkotyków.
Pierwsze dni po odstawieniu narkotyków a odczuwane objawy
Za każdym razem, gdy osoba uzależniona przestaje zażywać narkotyk, doświadcza sekwencji wyczerpujących objawów.
- Pierwsze 6 godzin abstynencji: pojawia się lęk i potrzeba szukania narkotyku.
- Pierwsze 8-10 godzin po odstawieniu: niepokój, poszukiwanie narkotyków, intensywny katar, częste ziewanie, nadmierna potliwość, wyczerpanie, osłabienie.
- Przez kolejne godziny do 24 godzin abstynencji mogą wystąpić: niepokój, szukanie narkotyków, łzawienie oczu, intensywny katar, częste ziewanie, nadmierne pocenie się, wyczerpanie, osłabienie, rozszerzone źrenice, drżenie mięśni, uderzenia zimna lub gorąca, gęsia skórka, ból kości i mięśni, bezsenność, nudności, wymioty, duży niepokój, przyspieszony oddech i tętno, utrudnione oddychanie, podwyższone ciśnienie krwi, gorączka, ból brzucha.
W kolejnych dniach uzależniona osoba nadal może doświadczać różnych objawów spowodowanych zespołem abstynencyjnym, takich jak:
- apatia;
- urojenia;
- drażliwość;
- agresywność;
- zmiany we śnie: senność lub problemy z zasypianiem;
- nadmierny apetyt lub brak apetytu;
- ból i drżenie całego ciała;
- nudności i wymioty;
- biegunki;
- kołatanie serca;
- nadmierna potliwość;
- problemy z pamięcią;
- zaburzenia lękowe;
- zachowania kompulsywne;
- nadwrażliwość na stres;
- tendencje do myśli samobójczych.
To, jak przebiega i ile trwa odstawienie narkotyków, zależy od wielu czynników indywidualnych oraz społecznych (np. od tego, gdzie w czasie detoksykacji przebywa osoba uzależniona). Jeżeli będzie przechodzić ten proces w ośrodku leczenia narkomanii, np. takim jak Od-Nowa, poczuje się lepiej ze świadomością, że zawsze może liczyć na profesjonalną pomoc i wsparcie specjalistów.